İOKBS Bursluluk sınavını kazananlar ne yapmalı? 2022 Bursluluk işlemleri nasıl ve nereden yapılır? Ödeme sorgulama ekranı

İOKBS Bursluluk sınavını kazananlar ne yapmalı? 2022 Bursluluk işlemleri nasıl ve nereden yapılır? Ödeme sorgulama ekranı
01.10.2022
A+
A-

İOKBS NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, ekonomik durumu yetersiz öğrencileri desteklemeyi hedef alır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanır. İOKBS bursunun eski ismi ise Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS)’dir.

ÖDEMELER

2022 Yılı ilkögretim ve Ortaögretim Kurumları Bursluluk
Sınavına (IOKBS) girerek burs almaya hak kazanan ögrencilerle ilgili olarak;
Burs ödemeleri, PTT is yerlerinden hak sahiplerine imza karşılığı ve ibraz edilen kimlik fotokopisi alınarak elden teslim edilecek olan TC kimlik numaralarına tanımlı PTT Kartlar ile yapılacaktır.,

Ödemeler sadece hak sahibine yapılacak olup, hak sahibini temsil eden veli, vasi, kayyım ve vekiline odeme yapılmayacaktır.
Ödemeler için ögrenci, veli, vasi, kayyım ve vekil tarafından herhangi bir hesap açtırma islemi yapılmayacaktır. Ögrenciler kendilerine en yakin PTT şubelerinden kimliklerini ibraz ederek PTT Kartlarını (Ön Yüklemeli Kart) temin edebileceklerdir. PTT kartını kaybeden ögrenciler 2nci kart ücretsiz olarak, 3 üncü kart ise BDDK tarafından belirtilen ücret Ödenmesi kaydıyla kimlik ibrazı ile herhangi bir PTT is yerinden temin edebilecektir. Burslar her ayin en geç 25’inde PTT is yerlerine ögrenci adına ulaştırılacaktır.

Kart dagıtım sürecinde okul, ilçe ve il müdürlüklerince herhangi bir islem tesis edilmeyecektir. Okullar tarafından bursluluktan ayrılan ögrencilerin bilgisi ayrılış günü itibariyle e-Burs modülüne islenmesi gerekmektedir.
Burs ödemelerinin takibi ile ilgili; PTTBank tarafından hazırlanan “Çagrı Merkezinden Odeme Sorgulama”, “e- Devletten Ödeme Sorgulama” ve “PTT A.S. internet Sitesi Uzerinden Sorgulama” hizmetleri ögrenci ve velilerimiz tarafından kullanıma açık olucaktır.

ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASI: 444 1 788

E DEVLETTEN ÖDEME SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN:

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.