Enflasyon Farkına Göre En Düşük Emekli ve Memur Maaşı Ne Kadar Olacak? 2023 Memur Zammı

Enflasyon Farkına Göre En Düşük Emekli ve Memur Maaşı  Ne Kadar Olacak? 2023 Memur Zammı
30.09.2022
A+
A-

Memurlara 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşmede belirlenen artış oranı doğrultusunda zam yapılıyor. Son zam ise Haziran ayına göre 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşme oranı dikkate alınarak yapıldı.

Bir sonraki memur zammı Ocak ayında yapılacak. Ocak ayındaki memur zammı 6 aylık enflasyon farkı Aralık ayında tespit edilen (Ocak ayı başında açıklanan) yıllık enflasyon artış oranından Aralık ayı yıllık enflasyon artış oranının çıkarılması sonucu belli olacak.

Haziran ayında yapılan zam sonrasında; Temmuz ayının Haziran ayına göre ve Ağustos ayının Temmuz ayına göre enflasyon farkları toplandığında enflasyondaki 3,83 artış TÜİK tarafından tespit edilmiş oldu. Kalan 4 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 3.83’e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı belli olmuş olacak. Diğer 4 ayın enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte enflasyon farkı ortaya çıkacak.

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI

6 aylık enflasyon rakamlarına göre hesaplanan memur ve emekli maaşı zam oranı, 2022 yılının ilk 6 ayına göre memura yüzde 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapılmıştı.

Piyasa katılımcıları anketi yıl sonu enflasyon tahminlerini güncelleyerek yüzde 67,73 olarak açıkladı. Bu rakamın emekli ve memur maaşına ne kadar zam olacağı hesaplamalarında kullanılacak.

Son altı ayda gerçekleşecek enflasyon oranının yüzde 15 olması durumunda en düşüş emekli maaşının 6 bin 078 TL’den 6 bin 990 TL’ye en düşük memur maaşının ise 9 bin 105 TL’den 10 bin 470 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.