Bakan Kurum TOKİ Sosyal Konutlarında İlk Temelin Atılacağı 17 İli Açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 25 Ekim’de temeli atılacak 5 bin konutun hangi illerde olacağını açıkladı. İşte inşaatların başlayacağı 17 il.

Bakan Kurum TOKİ Sosyal Konutlarında İlk Temelin Atılacağı 17 İli Açıkladı
29.09.2022
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Erdoğan Aktaş moderatörlüğünde ekrana gelen tv100 Özel yayınına konuk oldu. Bakan Murat Kurum, sosyal konut projesi, Büyük İstanbul depremi, kentsel dönüşüm çalışmaları ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Başvuru sayıları 5 milyona yaklaştı”
Sosyal konut projesiyle ilgili Bakan Kurum “4 Eylül’de başvurularımız başladı. İlan edildiği günden itibaren 81 ilimizde, ilçelerimizde büyük bir heyecanla karşılandı. Proje kapsamıyla toplumun tüm kesimlerine hitap ediyor. 81 ilden gelen talepler, sorular, vatandaşlarımızın merakla beklediği bu proje konusunda güzel izlenimler alıyoruz. Başvuru sayıları 5 milyona yaklaştı. Bu projenin %20’sini gençlere, %20’sini emekli vatandaşlarımıza ayırdık, %5’ini şehit, gazi ailelerimize %5’ini de engelli vatandaşlarımız için ayırdık. Milletimiz Cumhurbaşkanımıza güvenini başvuru sayısıyla net bir şekilde gösterdi.” ifadelerini kullandı.

“Her ev hanesinden 1 başvuru alabiliriz”
Her evden sadece bir kişinin başvurabileceğini belirten Bakan Kurum “Bu süreci hakkaniyetli yönetmek zorundayız. Başvuru şartlarımız belli her ev hanesinden 1 başvuru alabiliriz ve başvuru yapacak kişilerin gelirleri İstanbul’da 18 bin liranın Anadolu’da 16 bin liranın altında olması gerekiyor. Biz bu projeyi açıkladığımız zaman maalesef muhalefet ne projeyi sahiplendi ne de projeye ‘Hayır’ dedi işte ‘Yapamazlar’, ‘Edemezler, parayı bulamazlar’ gibi birçok algı ve iftira üzerinden siyaset yapmaya devam ettiler. Geçmişe dönüp baktığınızda bu 20 yıllık süreçte kazandığımız 15 seçimde AK Parti olarak milletimize ne söz verdiysek büyük bir çoğunluğunu tutmuşuz. Bu belki dünyada örneği görülmeyecek bir siyaset anlayışı.” dedi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”
Gençlerin projeye ilgisinden bahseden Bakan Kurum “20 yıllık süreçte hep gençlerimizle birlikte yol yürüdük. Her şeyi onların lehine olacak şekilde düzenlemeler yaptık, onların geleceği için vizyon projeler koyduk ve gerçekleştirdik. Devlet bugün ülkemizin 100 yılını planlayacak şekliyle çalışıyor. Gençlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda biz projelerimizi şekillendiriyoruz. Yeni mezun olmuş gençlerimiz bizim projelerimizde çalışsın diye ‘Yeni mezun’ şartı koydu projelerimize ki bu projemizde de var. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimizin. Bu gençlerin bu projeye olan güveninin net bir göstergesidir. Projemiz alternatifli 2280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurup 1100-1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz” diye konuştu.

“Memur maaşına %40 zam geldi, biz %40 yapmak zorunda değiliz”
Projenin ödemesiyle ilgili Bakan Kurum “Bu bir sosyal konut projesi maaliyetine %40-50 gibi bir sübvansiyon ile başlıyoruz her gelir grubundan vatandaş buraya erişsin diyen devlet, ödemede güçlük çekmesi adına niye vatandaşını zorlasın? Geri ödeme güçlüğü çeken oran %1 bile değildir. Vatandaşımız direkt TOKİ’ye borçlanıyor, banka yok aracı yok. Taksitleri 2280 liradan başlıyor diyelim ki bir sonraki sene memur maaşına %40 zam geldi, biz %40 yapmak zorunda değiliz ki yapmamışız da zaten. Biz bunu hep gözettik gözetmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Konutlar kiraya verilebilecek”
Vatandaşın konutu kiraya verebileceklerini belirten Bakan Kurum “Vatandaşın kiraya verme hakkı var.. Orta gelirle ilgili de kampanya yapıyoruz, talep geldiği çerçevede yeni müjdeleri önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız vermeye devam edecek, yapılanların teminatı da Cumhurbaşkanımızdır. Bizi eleştiren muhalefetin yönettiği belediyeler var. Kılıçdaroğlu kendi Belediye Başkanlarına dönüp ‘3 buçuk senedir İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i yönetiyorsun niye bunlarla ilgili proje yapmadın?’ diye sormuyorsun.” şeklinde ifade etti.

“25 Ekim’de 17 ilde ilk temelleri atıyoruz”
Sosyal konut projesinin temel atma töreniyle ilgili Bakan Kurum “25 Ekim’de 17 ilde ilk temelleri atıyoruz. Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz. Bütün illerimize yazı yazdık ‘İlde, ilçende ihtiyaç neyse bize bu ihtiyacı bildir’ dedik. Valiliklere yazdık onlarda ilgililerle görüşmek suretiyle bize talepleri ilettiler. Bizde nüfus dağılımına göre adaletli şekilde sayıları belirledik ilçelere dağıttık.” dedi.

“Biz bu projeyi açıkladık kiralar, konut fiyatları düştü, düşmeye de devam edecek”
Bakan Kurum “Gerçekten ev sahibi olamayan, umudu olan beklentisi olan vatandaşlarımızın ev sahibi olması. Gelir şartı koyduk ki bu vatandaşlarımız alsın. Alt gelir grubunu desteklemek zorundayız sosyal devlet budur. Dolayısıyla bizde bunu yapıyoruz. Ben burada arzı artırıyorum talep karşısında, orta gelire de proje açıklayacağız dolayısıyla 600 bin içerisinde de orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Biz bu projeyi açıkladık kiralar, konut fiyatları düştü, düşmeye de devam edecek.” diye konuştu.

“250 bin konutumuzda mühendislerimiz, mimarlarımız çalışacak yeni mühendislerimiz çalışacak”
Projede çalışacak mühendis ve mimarlarla ilgili “250 sektörde ilk etapta 100 bin ikinci etapta ilave 200 bin yeni istihdam demek, 2 trilyon Lira ekonomik büyüklük demek ve bu manada bizim 250 bin konutumuzda mühendislerimiz, mimarlarımız çalışacak yeni mühendislerimiz çalışacak” diyen Bakan Kurum projelerdeki problemlerle ilgili de “Bizim Samsun’da devam eden birçok projemiz var o projelerde biz vatandaşımıza oradan kontenjan ayırıyoruz dolayısıyla 95 bininin ihalesini yaptık. Bazen problemler oluyor sonuçta hukuk devleti burası kalan 4-5 bin konutumuzu da kısa zamanda bitireceğiz.” dedi.

“Arsalar için 10 yıl faizsiz ödeme var”
Arsalarla ilgili ise Bakan Kurum “37 ilde müşterek ve müstakil parseller olmak üzere başvuruları alacağız. Vatandaşımız bu arsalarda imar planına uygun bir şekilde konut yapabilecekler ve bu bedelleri 10 yıl faizsiz olarak ödeyebilecekler.” dedi. “Biz kararlıyız, evi olmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayana dek bu çalışmayı yapacağız” diyen Bakan Kurum “Cumhurbaşkanımız planlı kentleşme ve sosyal devlet anlayışını 81 ile yayacağımızı ve birbirinden eksiği olmayacağını ifade ettiler.” diye konuştu.

“1150’sini bitirdik, kalanlarını da 2023 itibariyle teslim etmeye başlayacağız”
Fikirtepe’deki kentsel dönüşümle ilgili Bakan Kurum “Fikirtepe’de vatandaşımız imar planı çerçevesinde kentsel dönüşümle birlikte kat karşılığı veriyor ve kat karşılığı verdiği yerlerle %50-60’larla sözleşme yapıyor. Bu sözleşmeler yüklenici firmaların sıkıntıya girmesi sebebiyle sekteye uğruyor. İlk etap dediğimiz bu projeler yarım kalan projeler. Cumhurbaşkanımıza talepte bulundular ve gittik Fikirtepe’de 10 bin konutun ihalesini yaptık, inşaatlar devam ediyor. 1150’sini bitirdik, kalanlarını da 2023 itibariyle teslim etmeye başlayacağız.” sözlerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.