TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Yapanlar Dikkat! Anahtar Tesliminde Yapılacak Ek Ödeme Ortaya Çıktı

TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Yapanlar Dikkat! Anahtar Tesliminde Yapılacak Ek Ödeme Ortaya Çıktı
19.09.2022
A+
A-

TOKİ sosyal konut projesine başvurular hız kesmeden devam ederken TOKİ konut tesliminde ödenecek ek ödeme ortaya çıktı! 

ORTALAMA KONUT FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ’den 2+1 ve 3+1 sosyal konut satın alacakların bu evleri hangi maliyetlerle satın alacakları üzerinde tartışmalar yapılıyor. Buna göre 2+1 evlerin fiyatları 608 Bin TL ile 770 Bin TL arasında projeye göre değişiklik gösterecek. Konutların ortalama fiyatları ise 689 Bin TL olarak belirlenmiş oldu.

3+1 konutlar için ise 850 Bin TL ile 950 Bin TL arasında fiyat veriliyor. Bu konutların da ortalaması 900 Bin TL olacak. 2+1 evler için ortalama 68.900 TL, 3+1 evler için ise ortalama 90 Bin TL peşin olarak ödeme yapılacak.

YÜZDE 8 KDV AYRINTISI!

Karar Gazetesi yazarlarından Uğur Emek dünkü yazısında TOKİ sosyal konutlar için pek fazla dillendirilmeyen bir KDV ayrıntısına dikkat çekti. Konut satışlarında anahtar teslimleri yapılırken peşin olarak KDV ödendiğini belirten Uğur Emek, “Sosyal konutların anahtarları teslim edilirken hak sahipleri bir de KDV ödemesi yapacaklar. 1 Nisan 2022 tarihine kadar bu KDV oranı yüzde 1 olarak alınıyordu. Bu tarihten sonra bu oran yüzde 8’e çıkarıldı. Çünkü kamu finansmanı zor durumdaydı. Bu da 2+1 evler için 55.120 TL, 3+1 evler için 72 Bin TL KDV ödemesinin yapılması anlamına geliyor. Üstelik bu KDV’yi yıllara yayamayacaksınız ve 2 yıl sonra anahtar tesliminde peşin olarak ödeyeceksiniz.” dedi.

TOKİ sosyal konutlar için satın alma başvurusu yapan ve noter kurasında adı çıkacak olan vatandaşlar 6 ayda bir taksit artışı ile karşı karşıya kalacaklar. 2 yıl içerisinde teslim edilecek konutlar için ise adeta bir peşinat da KDV ödemesi olacak. Bu şekilde sosyal konutların toplam maliyeti artmış olacak. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.