VGM’DEN ÖĞRENCİLERE 5200 TL BURS DESTEĞİ VGM BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK 2022 VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR UYGULAMALI ANLATIM

VGM’DEN ÖĞRENCİLERE 5200 TL BURS DESTEĞİ  VGM BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK 2022 VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR UYGULAMALI ANLATIM
17.09.2022
A+
A-

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Eğitim Yardımları ve Yükseköğrenim Bursları için alınan başvurular açık kontenjanlarımız nispetinde, aşağıda belirtilen ilgili mevzuata göre öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir.

Başvuru alma, başvuru değerlendirme, burs bağlama ve takip işlemleri, Vakıflar Yönetmeliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği doğrultusunda yerine getirilmektedir.

8 AY BOYUNCA ÖDENİYOR

8 ay boyunca (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) ödemeler düzenli olarak yapılıyor. Öğrencilere verilmek üzere belirlenen ücret 2021 – 2022 eğitim öğretim dönemi için 650 TL olmuştu.

Yani öğrencilere toplamda 5.200 TL ödeme yapıldı. Ancak bu yıl enflasyonun yüksek çıkması ve KYK bursunun da artacağı düşünüldüğünde VGM bursunda da artış yapılması olası. Böylelikle öğrenciler en az 5.200 TL geri ödemesiz burs alacak.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödeniyor.


Burs başvurularının sorunsuz ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için aşağıdaki hususlara DİKKAT edilmelidir.

•         Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından; sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere, Polis Akademisi öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere, Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere ve bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere  yükseköğrenim bursu verilmemektedir. Durumu yükseköğrenim bursu almaya engel öğrenciler başvuru yapsalar dahi başvurularının değerlendirmeye alınmayacağı unutulmamalıdır.

  Geçtiğimiz eğitim dönemlerinde sosyal medyada ve internette Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları ile ilgili yanlış haberler yapıldığı ve başvuru alma adı altında kişisel verilerin toplanması amacıyla sahte sayfa ve hesaplar yayınlandığı görülmüştür. Bu nedenle bu türden sahte haber, sayfa ve hesaplara itibar edilmemesi ve Genel Müdürlüğümüz bursları ile ilgili her türlü duyuru ve başvuru işlemlerin www.vgm.gov.tr adresi üzerinden takip edilmesi önemlidir.

•          Başvuruların en sağlıklı ve kolay şekilde bilgisayardan yapıldığı unutulmamalıdır. Cep telefonu ya da tabletlerden, cihazların işletim sistemlerinin güncel olmamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle başvuru yapılırken sıkıntı yaşanabilmektedir. Cep telefonu ile yapılan başvurularda forma girilen her harf ve rakamın tek tek klavyeden yazılması ve isimlerde Türkçe karakterler olması haline Türkçe karakterlerin formlarda doğru yazılmış olması gerekmektedir.

•      Doğru ve kolay başvuru yapmak için başvuru yapmadan Başvuru Kılavuzları mutlaka okunmalıdır. Başvuru kılavuzlarına başvuru giriş ekranlarından ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU TARİHİ

Her sene burs başvuruları 1 Ekim  tarihinde liseliler için, Ekim ayının ortasında ise üniversiteliler için başlıyor. Başvurular başladığında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

YÜKSEKÖĞRENİM BURS BAŞVURUNUZU BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ BURS BAŞVURUNUZU BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.