2021-2022 AÖF YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR ŞARTLAR NELERDİR?

2021-2022 AÖF YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR ŞARTLAR NELERDİR?
02.12.2021
A+
A-

YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI

Kurumlararası Yatay Geçiş

Yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar dahilinde yapılır. Öğrencinin kayıtlı olduğu programda tamamlamış olduğu dönemlere ait Genel Not Ortalaması’nın en az 100 üzerinden 60 (4’lük sistemde 2,28) olması gerekmektedir.

Öğrencinin kayıtlı olduğu programdaki geçiş yapacağı yarıyıla kadar olan derslerin tümünü normal süresi içinde başarmış olması (FF, YZ ve DZ harf notu olan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.) ve disiplin cezası almamış olması gerekir.

Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına; lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına, kurumlararası yatay geçiş yapılamaz.

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Öğrenci; kaydolduğu yıldaki ÖSYS merkezî yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının merkezî yerleştirme taban puanına eşit olması veya bu taban puandan yüksek olması durumunda yatay geçiş (önlisanstan lisansa veya lisanstan önlisansa) yapabilir.

Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan hazırlık sınıfı, birinci sınıf, ara sınıf ve son sınıf öğrencileri; ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir.

ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde, öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYS merkezî yerleştirme puanı dışında başka koşul aranmaz. Ancak ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçişe başvuran öğrencinin, ÖSYS Kılavuzundaki programa kayıt olabilmesi için öngörülen özel koşullar varsa bu koşulları da sağlaması gerekir.

Öğrenci, ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla bir kez yatay geçiş yapabilir.

Yatay Geçiş Başvurusu için İstenilen Belgeler:
a.  Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Başvuru Formu ve/veya          
b.  Kurumlararası Yatay Geçiş Başvuru Formu
Öğrencinin Yerleştiği Yıldaki YKS Sonuç BelgesiKayıtlı olduğu üniversitenin (Öğrenci İşlerinden alınacak e-imzalı veya ıslak imzalı)
Öğrenci Belgesi (son bir ay içerisinde alınmış)
Ders İçerikleri (başarılı olunan derslerin içerikleri)
Not Durum Belgesi (Transkript)
Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge
Ders Planı
Daha Önce Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçiş Yapmadığına Dair Belge (Sadece Merkezi Yerleştirme Puanı ile başvuru yapacak adaylardan istenecektir.)
Kayıtlı olunan üniversitelerden alınacak yatay geçişe engel bir durum olmadığına dair belge (kayıt hakkı kazanan öğrencilerden kayıtlar esnasında istenecek.)
Uluslararası İlişkiler (İngilizce), İşletme (İngilizce) ve İlahiyat (Arapça) programlarına başvurularda özel şartlar için tıklayınız.
Evrakların Gönderileceği Adres: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği                                                                    Yunus emre Kampüsü  26470 Tepebaşı-ESKİŞEHİREvraklarınızın herhangi birinin eksik olması durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.Yatay Geçiş başvurusu kabul edilmeyen adaylara evrak iadesi yapılmaz.
Anadolu Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programlarına Yatay Geçiş, Programlar Arası Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Çift Anadal ve Yandal Programları ile Değişim Programlarında Öğrencilik, Özel Öğrencilik, Eşzamanlı Öğrenimde Öğrencilik, Ders Transferi ve Dersten Çekilme Usul ve Esaslarına İlişkin Yönergesi için tıklayınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.