2021 TÜBİTAK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI 1000-4000 TL BURS DESTEĞİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

2021 TÜBİTAK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI 1000-4000 TL BURS DESTEĞİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?
30.10.2021
A+
A-

2021 yılı 2. dönem başvuruları 30 Ekim – 19 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacaktır. 2021 yılı 2. dönem çağrı duyurusuna aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 Başvuru sahipleri, başvuru durumları ile ilgili sonucu, BİDEB Başvuru ve İzleme Sisteminden (ebideb.tubitak.gov.tr) kullanıcı girişi yaparak “Başvurularım” alanından görebilirler. 2205 – Lisans Burs Programı 2021 yılı başvuru tarihleri açıklanmıştır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 Bu programın amacı; temel bilimler ile sosyal ve beşeri bilimlere yönelimi teşvik etmek, TÜBİTAK tarafından yürütülen bilim olimpiyatları ve proje yarışmalarında başarılı olmuş öğrencileri desteklemek, yaratıcı ve araştırmacı yönlerini ortaya çıkarıp gelişmelerini sağlamak, bilimsel düşünme ve araştırıcılığa yatkınlıklarını geliştirerek geleceğin bilim insanları olarak yetişmelerini sağlamak için lisans eğitim bursu vermektir. 

2205 Lisans Burs Programı burs miktarları için tıklayınız. 

2205 Lisans Burs Programı taahhütnamesi için tıklayınız.

Başvuru DönemiAçılış TarihiKapanış TarihiSonuç Açıklama Tarihi**
1.Dönem*29.03.202116.04.2021Temmuz 2021
2.Dönem30.10.202119.11.2021Ocak 2022


*Sadece “Başvuru Koşulları” bölümünde belirtilen 3.1.5.1. maddesi haricindeki koşulları sağlayanlar başvurabilir.
**Öngörülen sonuç açıklama tarihi olup programın işleyişine göre anılan tarihten önce veya sonra da başvuru sonuçları açıklanabilir.

2205 Lisans Burs Programı başvuruları belirtilen tarihlerde BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi üzerinden alınmaktadır (Çevrimiçi başvuru için: BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (https://e-bideb.tubitak.gov.tr) üzerinden “Başvuruya açık programlar” sekmesinden “2205-Lisans Burs Programı”).

Destek Kapsamı

2205-Lisans Burs Programı’nda; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda sayısal bölümler (Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik ve Moleküler Biyoloji ve Genetik) için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler (Antropoloji, Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Coğrafya, Felsefe, İlahiyat, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı) için TYT puan türünde ilk 25.000’e girerek yurt içindeki üniversitelerin belirtilen örgün öğretim programlarından birine kayıt yaptıranlara destek verilmektedir. Ayrıca, bilim olimpiyatları ile proje yarışmalarında derece alan öğrenciler destek kapsamındadır.

Bursların Başlatılması

  1. Destek hakkı kazanan öğrencilerin bursları destek kararının açıklanmasından sonra BİDEB tarafından bildirilen tarihe kadar istenilen belgeleri BİDEB’e ulaştırmalarını takiben, başvuru alınan aydan itibaren başlatılır.
     
  2. Yatay geçişle desteklenen bölümlere geçerek kayıt yaptıran öğrencilerin bursları, bu bölüme kayıt tarihini izleyen başvuru döneminden itibaren başlatılır.
     
  3. Ödemeler yılın 12 ayını kapsar.

Bursların Devamı

Bursun devamı için, bursiyerlerin (hazırlık süresi hariç) üniversitenin not sistemi esas olmak üzere, ağırlıklı genel not ortalamasının en az 2,50/4 veya 65/100 olması gerekir. Bursiyerin ağırlıklı genel not ortalamasının bu sınırın altında kalması durumunda, not ortalaması şartı sağlanana kadar bursu durdurulur. Bursluluk süresi içinde başarı şartını yeniden sağlayan bursiyerin durumunu belgelemesi halinde bursu takip eden ilk eğitim-öğretim döneminde (Mart ya da Ekim ayında) başlatılır. Başarısızlık nedeniyle durdurulan süre burs süresinden düşülür.

Değerlendirme Yöntemi

Ön inceleme sonucunda şartları sağlayan başvurular Eğitim Burs ve Etkinlik Destekleri Grup Yürütme Kurulu (GYK) tarafından görüşülerek TÜBİTAK Başkanlık Makamına sunulur. Desteklenecek başvurular ve destek miktarları Başkanlık onayı ile kesinleşir.

BAŞVURUYA AÇIK OLAN VE AÇILACAK OLAN PROGRAMLAR İÇİN TIKLAYIN:

https://ebideb.tubitak.gov.tr/giris.htm

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.