Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var. Hayır iyiyiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var. Hayır iyiyiz” dedi.
19.10.2021
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, gündemlerinde yer alan konularla ilgili olarak Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet’e açıklamalarda bulundu.

Özer, “Okulların durumu ne olacak?” şeklindeki soruya “B ve C planımız yok. Koşullar değişir, önlemler değişir, saatler değişir ama okullar açık kalır” yanıtını verdi.

 Acet, ‘eğitim meselesinin dünyanın her tarafında sert tartışmalar eşliğinde yürüyen, doğruları yanlışları kişiden kişiye, gruptan gruba, uzmandan uzmana değişebilen bir alan olduğunu’ savundu.

“Bu alandaki yetersizlikleri, eksik bırakılanları, doğruları ve yanlışları tartışmak elbette önem taşıyor” diyen Acet, Bakan Özer’in bu konudaki açıklamalarına da yer vererek şunları yazdı: 

“Ancak bir noktadan sonra bu ‘Biz eğitim işinde kötüyüz’ jargonu, bedbinliğe, umutsuzluğa yol açabiliyor.

Milli Eğitim Bakanı, sanıyorum böyle bir atmosferden kendisi de rahatsız olduğu için, başlığa taşıdığımız ifadeyi kullanıyor: ‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var. Hayır iyiyiz.

Peki, bu içi boş bir retorik mi? Yine kendisinin verdiği uluslararası sınavlardaki son durumumuza bakılırsa, ‘Eğitim işinde kötüyüz’ diyerek kendimize biraz fazla haksızlık yaptığımızı düşünebiliriz.

PİSA ve TIMMS gibi uluslararası izleme araştırmalarına göre Türkiye, son yıllarda ortalama puanını OECD ülkeleri arasında en fazla artıran üç ülkeden biri olma başarısını elde etti.

‘Eğitimde ezberleri bozmak’ diye bir tabir var ya hani. Bu ezberleri biraz da pozitif yönleriyle bozsak nasıl olur?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.