SON DAKİKA CUMHURBAŞKANIN YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ AÇIKLAMASI SORUN OLMADAN EĞİTİM DEVAM EDİYOR

SON DAKİKA CUMHURBAŞKANIN YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ AÇIKLAMASI SORUN OLMADAN EĞİTİM DEVAM EDİYOR
11.10.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mesleki Eğitimde Bin Okul Projesi ve 50 AR-GE Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm öğretmen ve öğrencilerin yeni eğitim-öğretim yılını tebrik etti.

“EĞİTİM FAALİYETLERİMİZ CİDDİ BİR SORUNLA KARŞILAŞMADAN BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR”

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Eylül ayı itibariyle yüz yüze eğitime geçildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 1,5 yıl sonra evlatlarımızı çok özledikleri okullarıyla, öğretmenlerimizi de öğrencileriyle buluşturmanın sevincini yaşadık. Geçen hafta salı günü yine bu salonda, üniversitelerimizin 2021-2022 akademik yıl açılış törenini düzenledik.  Böylece, 81 vilayetimizin tamamında, okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim-öğretimin her seviyesinde yüz yüze eğitime başlamış olduk. Beşinci haftasını geride bırakan eğitim faaliyetlerimiz, hamdolsun, ciddi bir sorunla karşılaşmadan başarıyla devam ediyor” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi hususunda gereken her türlü tedbiri aldığını da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Aynı şekilde illerde mülki idare amirlerimiz konuyu yakından takip ediyor.  Velilerimizin ve okul-aile birliklerimizin de yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için samimi gayret gösterdiklerini görüyoruz. Eğitimin tüm paydaşlarında oluşan bu mutabakat ve iş birliği ruhundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Sürecin başarısı için tedbirlere uyum başta olmak üzere, her konudaki gayretlerimizi biraz daha artırmamız gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnancımıza göre, takdir tedbire mani değildir. Salgınla mücadelede bilimin ve tıbbın sunduğu araçlardan faydalanmak, hem insan hem de Müslüman olarak bizim görevimizdir. Devletimiz, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ prensibine uygun şekilde, birçok gelişmiş ülkeden bile önce gereken her imkânı vatandaşlarına sunmuştur. Aşılamadaki eşikleri hızla aşarak toplumsal bağışıklığı ne kadar çabuk sağlayabilirsek, önümüzdeki kış aylarında o derece rahat ederiz. Diğer türlü havaların soğumasıyla beraber, sıkıntılarımızın artmasına engel olamayız. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

“MEVCUT MESLEKİ ALAN LABORATUVARI VE ATÖLYELERİNİ GÜÇLENDİRDİK”

Hükûmet olarak eğitim-öğretimin kesintiye uğramaması için çalışırken, aynı zamanda yeni yatırımlarla eğitim altyapısını tahkim ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün burada, son bir senede tamamlanan ‘Mesleki Eğitimde Bin Okul Projesi’ vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz bu proje ile belirlenen okullara bir yılda bir milyar lira yatırım yaptık. Proje kapsamında bin okula bin kütüphane kazandırmanın yanı sıra, toplam 10 bin akıllı tahta ve bin fizik-kimya-biyoloji laboratuvarı kurduk. Ayrıca, mevcut mesleki alan laboratuvarı ve atölyelerini güçlendirdik. Bu okullarımızın döner sermaye kapsamındaki üretimlerini artırmak için 544 yeni atölye-laboratuvar kurduk, 282 atölyeyi de güncelledik. Proje dâhilindeki bin meslek okulumuzun bakım ve onarımlarını da yaparak, eksiklikleri giderdik. Bugün, ‘Bin Okul Projesi’nin yanı sıra 24 ilde mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızda kurulan 50 AR-GE merkezimizin de açılışını yapıyoruz” dedi.  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.