BAŞARIYA ULAŞTIRACAK DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ!

BAŞARIYA ULAŞTIRACAK DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ!
02.05.2021
A+
A-

Ders çalışırken odaklanma problemi ve dikkat dağınıklığı, çoğu kişinin yaşadığı ortak sorunlardır. Peki, bunun çözümü nedir? Gelin birlikte etkili ders çalışma tekniklerini gözden geçirelim.

Bir Amacınız Olsun!

Yapacağınız her çalışma için bir amacınız olsun!

Eğer bir amacınız olmadan ders çalışmaya başlarsanız bir sonuca da ulaşamazsınız. Kendinize hedefler belirleyin, olmak istediğiniz yeri seçin. Çalışacağınız derslerin, gireceğiniz sınavların ileride kariyer hedeflerinize ulaşmak için bir basamak olduğunu unutmayın. Ne kadar çok başarılı olur ve yüksek notlar alırsanız üst seviyelere ulaşmanız da o kadar kolaylaşır. Kim master ve doktorasını yurt dışında yapmak ya da yurt dışındaki üniversitelerin burs imkanlarından yararlanarak okumak istemez ki! Hedefleriniz bu doğrultuda olursa amaca giden yolda ilerlemeniz daha kolay olur.

Plan ve Zaman Yönetimi!

Etkili ve doğru plan ve zaman yönetimi yaparak derslerinizde olan başarınızı arttırabilirsiniz. Kendinize haftalık olarak bir plan çıkartın. Gün içersinde ders çalışma saatleri belirleyin. Zamanınızın büyük bir çoğunluğunu okulda geçirdiğinizi de düşünürsek eğer, günde 4-5 saatten fazla ders çalışmanın sizi sıkacağını ve verimli olamayacağınızı bilmeniz gerekir. O halde planlamanıza derste ders dinleme alışkanlığı edinerek başlayabilirsiniz. Böylece evde çalışacağınız saatleri azaltabilir ve gereksiz yere ders tekrarı yaparak zamanınızı boşa harcamamış olursunuz.

Çalışacağınız dersleri, yapacağınız araştırmaları organize ederek ve başarılı olduğunuz konular için ayıracağınız vakti en aza indirerek eksik olduğunuz noktalar üzerine yoğunlaşın. Kendinize haftalık olarak çıkarttığınız plan içerisinden günlük hedefler belirleyerek zaman ayarlaması yapabilirsiniz.

 • 4-5 saatlik zaman dilimini 3 ya da 4 bölüme ayırarak,
 • 40-50 dakikada bir 5-10 dakika ara vermek iyi gelebilir.

Unutmayın, doğru plan ve zaman yönetimi yapmak başarıya gideceğiniz yolda sizin anahtarınız olacaktır!

Çalışma Alanlarınızı Düzenleyin!

Verimli ders çalışma programı hazırladık, sıra geldi çalışacağımız ortamın nasıl olacağına! Esasında bu göreceli bir konudur. Yani bazıları dersi dinlerken bile ders çalışır gibi algılar ve eve geldiğinde ders tekrarı yapmadan direk olarak ödevlerine ve araştırmalarına yoğunlaşabilirler. Bazıları da derse dikkatlerini veremezler ve haliyle evde konuların üzerinden tekrar geçmek zorunda kalırlar. O halde evde çalışacağınız yeri ya da odanızı uygun şekilde hazırlamanız gerekir. Çalışacağınız ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk, aynı zamanda havalandırması iyi olmalıdır. Saatlerce oturarak çalışacağınızı düşünürsek eğer, ortam ısısı en önemli konulardan biridir.

Genelde çoğu insan ders çalışırken müzik açılmaması taraftarıdır ama bazıları da vardır ki çok gürültülü olmamak şartıyla klasik müzik dinlemeyi severler. Bu tarz konuların kişiye göre değiştiğini söylemekte fayda var. Düzenli bir ortamda, gözümüzün önünde dikkatimizi dağıtacak objeler ve resimlerden uzak, masada olmak şartıyla çalışmaya başlayabilirsiniz. Zaman zaman değişiklik yapmak iyi gelebilir. Bu nedenle kütüphaneler gibi hem araştırmalarınıza hem de derslerinize yardımcı olacak kaynakların olduğu yerleri de tercih edebilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin!

Ders çalışma alışkanlığı nasıl edinilir, sorusuna öncelikle kendi alışkanlıklarınızı gözden geçirerek cevap bulmalısınız. Günde kaç saat uyuduğunuzdan tutunda, televizyon ya da internet başında kaç saat harcadığınıza, arkadaşlarınızla olan etkinliklerinizden eğlenmeye kadar bütün alışkanlıklarınız sizin ders çalışma programınızı etkiler.

Kendinize ders çalışma düzeninizi belirleyecek yeni alışkanlıklar edinebilirsiniz ya da alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Yoğun bir ders çalışma programı içindeyseniz ve hafta içi ders çalışmak zorundaysanız eğer, bazı programlarınızı hafta sonuna bırakabilir ve böylece kendinize de zaman ayırmış olursunuz. Hafta sonu yapacağınız etkinliklerinizi ilgi alanlarınıza ya da eğitim aldığınız bölümlere göre seçerseniz eğer hem dersleriniz için pratik yapmış hem de keyif almış olursunuz.

Sonuç Olarak!

Kendinize uygun ders çalışma programı hazırladınız ve uygulama aşamasındasınız;

 • Fırsat bulduğunuz her an ve her yerde derste öğrendiklerinizi tekrar etmeye ve pratik yapmaya çalışın.
 • Yeni öğrenme metotları geliştirin ve bazen arkadaşlarınızı da bu çalışmalara ekleyin.
 • Her zaman yanınızda bir not defteri taşıyın ve olabildiğince çok not almaya çalışın. Daha sonra yapacağınız çalışmalarda bu notlar size yol gösterici olacaktır.
 • Dersi derste dinlemeye çalışın ve dikkatinizi olabildiğince öğretmeninize yönlendirin. Tıp, hukuk, mühendislik gibi çoğu bölümlerin dersleri çok yoğun geçtiği için hiçbir konuyu atlamamanız gerekir.
 • Aldığınız ders notlarını belli periyotlarda tekrar edin ve hafızanıza yerleşmesini sağlayın.
 • Ders çalışmayı zorunluluk olarak görmektense ileride kariyer hedeflerinize ve hayallerinize ulaşabileceğiniz bir adım olarak düşünün ve keyif almaya çalışın.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. ömer gevrek (youtube ELEKTRONİK HANEM) dedi ki:

  hocam ne isminizi biliyoruz ne cisminizi onun için siz melek hoca diyor herkes (gerçekten çevredeki arkadaşlarımda bu şekilde diyor) sizi çok seviyoruz tüm türkiye öğrencileri .

  1. e.hocamm dedi ki:

   Çok teşekkür ederim iyi ki varsınız hep var olun❤️