SON DAKİKA BİLİM KURULU TOPLANTISI SONUCU FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMALARI TAM KAPANMA OLACAK MI?

SON DAKİKA BİLİM KURULU TOPLANTISI SONUCU FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMALARI TAM KAPANMA OLACAK MI?
12.04.2021
A+
A-

Bakan Koca’nın açıklamaları:

Şunu tartışmasız bir şekilde kabul ediyoruz, aylardır süren şartlar herkesi yordu. Benzer durumlar pek çok ülkede dönem dönem ortaya çıkmaktadır. Sayısal verilere ve toplumun azalan psikolojik direncine bakıldığında ülkemiz salgın dönemindeki en zor dönemi geçirmektedir. Toplam vaka sayımız 3 milyon 798 bin, vefat sayımız 33 bin 702’ye ulaşmıştır. Bildiğiniz gibi Mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il il gösteren bir harita yayınlıyoruz. Bu harita vakaların her yerde artışta olduğunu gösteriyor. Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk bölgesinde olduğunu gösteriyor.

Kovid-19’un daha hızlı yayılımının sebebi varyantlardır. Türkiye’nin tecrübesi bunu doğrulamıştır. Varyant ortaya çıktığı ilk şekle göre farklılık gösteren virüs demektir. 2003’de SARS adlı salgına yol açan virüsün ortadan kaybolması buna bağlanmıştı. Bugün bunun tersi olmuştur. Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir.

Hızlı yayılım dışında bunlar hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olmaktadır. Son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettik. Yeni vakaların yüzde 85’i ingiltere mutasyonudur. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen varyantlar var. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür.  Dünya sağlık örgütünün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna 4 bin 820 vakada rastlanılmıştır. Bu yeni durum vaka sayılarını artırdığı gibi yatan hasta sayısını da artırdı. Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı , yüzde 67.4 olan yoğun bakım doluluk oranında ciddi artış yoktur ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edicidir.

Şayet yükümüz önü alınamaz şekilde ağırlaşırsa, örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

Tam kapanma sorusuna verilen cevap:

Bugün bilim kurulu bu çerçevede yarından itibaren Ramazanın başlamasıyla birlikte yeni tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir, şeklinde kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yapıldı. Öneri anlamında. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yarın kabine toplantısı var. Burada, bu önerileri alternatifli önerileri sunmuş olacağız. O çerçevede Sn. Cumhurbaşkanımız alınan kararları uygun görürlerse açıklarlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.