ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DERS MÜFREDATINA YENİ BİR DERS EKLENDİ

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN DERS MÜFREDATINA YENİ BİR DERS EKLENDİ
14.03.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığınca, üniversite öğrencilerinin iş hayatının dinamikleri ve beklentileri konusunda kariyer farkındalığı oluşturmaları ve öğrenim süreçlerini en iyi şekilde değerlendirerek mezuniyet sonrası çalışma hayatlarını planlamaları amacıyla 14 haftalık içerikten oluşan kariyer planlama dersi üniversite 1. sınıfların ders müfredatlarına eklendi.

Üniversite öğrencilerinin niteliklerine uygun alanlarda iş ve meslek seçimi yapmaları, kariyerlerini kendi beceri, yetenek ve yetkinliklerine uygun şekillendirmeleri amaçlarıyla hazırlanan kariyer planlama dersi, dünyada devlet yönetimince üniversite öğrencilerinin kariyer gelişimine yönelik verilen ders uygulamalarında örnek teşkil ediyor.

Ders videoları, Yetenek Kapısı’nın dijital platformu “ytnk.tv” adresi üzerinden 2020-2021 akademik yılı güz döneminde 47 üniversiteden dersi alan 70 bin öğrenciyle paylaşıldı.

Derslerde kamu ve özel sektörde çalışan personellerin röportajların da yerverildi. Röportaj videolarında aşağıdaki bakanlıklardan kamu personelleri yer aldı.

Kamu sektöründen, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, İçişleri, Hazine ve Maliye, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, TRT, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

Özel sektörden ise Abdi İbrahim İlaç, Aselsan, Çırağan Sarayı, Kempinski, Hepsi burada, İGA: İstanbul Havalimanı, Kardemir, Netlog Lojistik, Netaş, Turkcell, Turkcell Bilgi, Türk Hava Yolları ve Vestel

Sistemde toplam 49 ders videosu bulunuyor. Bu videolardan 5’i lisans ve lisansüstü değişim ve burs programlarının tanıtımı için Milli Eğitim Bakanlığı, Ulusal Ajans, TÜBİTAK ve Anadolu Üniversitesince hazırlandı.

YouTube linki;

https://www.youtube.com/channel/UCWXLnSl3T03yPb0gLVPihcw

Telegram linki;

https://t.me/joinchat/TZa4AZ5pd2eeHXa9

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.