Açık lise sınavları iptal edildi! Toplu kopya skandalı Kimlerin sınavı iptal Meb açıklama yaptı !

Açık lise sınavları iptal edildi! Toplu kopya skandalı Kimlerin sınavı iptal Meb açıklama yaptı !
16.12.2022
A+
A-

AÖL sınavı, 9 Aralık’ta başlayan online sınav sürecinin ardından 20 Aralık tarihine kadar devam edecek. Sınav süreci devam ederken ortaya çıkan kopya skandalı, Milli Eğitim Bakanlığını da harekete geçirdi. Bakanlık, sosyal medya üzerinden kopya paylaşımı yapan adaylar tek tek tespit edilirken, bu adayların 2 yıl boyunca sınavlara katılım göstermesi de engellendi.

AÖL sınavı iptal mi olacak sorusu yankılanırken, Milli Eğitim Bakanlığından açıklama geldi. Bakanlık, 20 Aralık’ta sona erecek olan Açık Öğretim Lisesi sınavlarının ilk 6 gününde kopya girişiminde bulunan 60 bin öğrencinin sınavını iptal etti.. Kopyacı öğrenciler, 2 yıl boyunca Merkezi Sistem Sınavları’na alınmayacak.

AÖL SINAVI İPTAL Mİ OLDU?

AÇIK Öğretim Lisesi 1’inci dönem sınavları, çevrimiçi ortamda 9 Aralık’ta başladı ve 20 Aralık’a kadar devam edecek. Açık Öğretim Lisesi’nde kayıtlı olan 1 milyon 207 bin 930 öğrencinin yaklaşık 600 bini sınavlarına girdi. Sınavların 11 günlük erişim süresi henüz dolmadan, yani süreç devam ederken sınav sırasında kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal ediliyor.

2 YIL SINAV YASAĞI

Edinilen bilgiye göre, sınavın başladığı 9 Aralık’tan bu yana kopya çektiği anlaşılan 60 bin öğrencinin sınavı iptal oldu. Bunun yanı sıra, sınavlara girmeye devam eden öğrencilerden kopya girişiminde bulunanlar da sistem tarafından anında tespit ediliyor ve sınavları geçersiz sayılıyor. Gözlemciler Komisyonu tarafından tüm dersleri iptal edilen kopyacı öğrenciler, öğrenim çağı dışında olanlar hariç, 2 yıl boyunca Merkezi Sistem Sınavları’na alınmayacak.

BAKANLIK İZLİYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavın uygulandığı sistem üzerinden her öğrencinin sınavdaki hareketini rahatlıkla görüntüleyip, tespit edebiliyor. Yani, sınav sistemi üzerinden kaç öğrencinin hangi dersin sınavına girdiği, hangi sınavları bitirdiği ve hangi sınavda ne kadar süre kaldığı takip edilebiliyor. Ayrıca sınav esnasında, öğrencinin bilgisayar ekranında yaptığı tüm işlemler, yine sınav sistemi üzerinden kayıt altına alınıyor. Öğrenci, başka bir uygulama ya da ekrana geçiş yaparsa, söz konusu öğrencinin sınavı anında iptal ediliyor. Bakanlık, sınav sorularını internet üzerinden paylaşan ve kopya çektiği anlaşılan öğrencilerin sınavları hakkında da gerekli işlemleri yapıyor.

NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Sınavınızın iptal edilip edilmediğini aol.meb.gov.tr öğrenci girişi kısmından sınav bilgilerim kısmından öğrenebilirsiniz.

Giriiş için tıklayın:

https://aol.meb.gov.tr/

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.