2022 KPSS ÖSYM Tarafından Poşeti Açılmış Soru Kitapçığı Hakkında Açıklama Geldi!

2022 KPSS ÖSYM Tarafından Poşeti Açılmış Soru Kitapçığı Hakkında Açıklama Geldi!
24.09.2022
A+
A-

Soruları sızdırıldığı için iptal edilen ve 18 Eylül’de yeniden gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Şanlıurfa’da KPSS’ye giren bir hemşire, kendisine ve önünde oturan adaya verilen soru kitapçığının poşetinin açık olduğunu söyledi.

Kitapçıklarda poşet yoktu: Benim ve benim önümde sınava giren adayın kitapçığı açık bir şekilde dağıtıldı. Hocaya “Neden kitapçıklar açık?” sorusunu soramadan hoca fark etti ve bana “Kitapçıkları yanlışlıkla diğer poşeti açarken ben yırttım. Bir şey olmaz devam edin” dedi. Kitapçıkların poşeti yırtık değildi. Poşet zaten yoktu. Diyelim ki bir tanesi yırtıldı, ikincisi neden açıktı? Hoca tutanak tutmadı. Sınıftaki diğer adayların sınava devam etmesi gerekiyordu. Bu yüzden hiçbir şey yapamadım. CİMER’e şikâyette bulundum ama ailemin izni olmadan elimden başka bir şey gelmiyor. Ailem korkuyor, bu yüzden şikâyetlerde bulunmamı istemiyor. Onlar da haklı ama ben bu usulsüzlüğün ortaya çıkması için çabalayacağım.

Kameralar incelensin: Sınavda kitapçıkların bize kapalı şekilde verilmesi gerekiyor. Gözetmenler tarafından sınav öncesi kurallar okunuyor. Kitapçıkların kapalı olmasıyla ilgili kural burada var. Gözetmen hoca “Kitapçıkları açın” demeden kitapçıkları açarsanız ve bu da tespit edilirse sınav iptal edilir. Bu açık kitapçık bana gelene kadar kimler gördü, kimler soruların fotoğrafını çekti nereden bileceğiz? Büyük bir usulsüzlük söz konusu. Tek istediğim kameralar incelensin. Girdiğim sınıf, sıra, okul belli. Şaibe varsa gerekenin yapılmasını istiyorum. Bütün motivasyonum gitti. KPSS’ye atanmak için girdim. 1 yıl boyunca çalıştım ama 25 yılım belki de böyle yanacak. Bir hemşire olarak atanacağım puanı bu sınavdan alacağıma eminim. Ama ortada haksızlık var, susmak istemiyorum. Atanamasam bile haksızlığın ortadan kaldırılmasını istiyorum.

Adayın CİMER’e şikâyeti ise şöyle:

“18 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleştirilen KPSS Lisans Sınavı’na Şanlıurfa Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 3. kat 24 nolu derslik 2. sırada sınava girdim. Sınav esnasında poşet içerisinde bana verilmesi gereken soru kitapçığı poşet içerisinde olmadan (yırtık değil) tamamen poşetten arınmış bir şekilde bana verilmiştir. Gözetmene bu durumu sorduğumda yanlışlıkla kendisinin 2 tane soru kitapçığının poşetini yırttığını ve devam etmem gerektiğini söyledi. Bu durum sadece benim değil benim önümde sınava giren adayın da başına gelmiştir. Bilgilerde belirtmiş olduğum adresteki sınıfın kamera kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.