Almanya’da çalışmak isteyen Türkler için iş başvuruları başladı İt İn Germany Başvuru Linki Formu

Almanya’da çalışmak isteyen Türkler için iş başvuruları başladı  İt İn Germany Başvuru Linki Formu
18.09.2022
A+
A-

DW Türkçe’nin aktardığına göre Türkçeye ‘fırsat kartı’ diye çevrilebilecek ‘Chancenkarte’ ile AB dışından kalifiye iş gücünün Almanya’da çalışmasını mümkün kılacak bir uygulamayı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Bu, ABD’nin ‘Yeşil Kart’ ya da İngilizcesiyle ‘Green Card’ uygulamasına benzetiliyor.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Almanya’nın planladığı ‘fırsat kartı’na ilişkin planlarını hafta içinde duyurdu. Söz konusu kart sayesinde, yabancı kalifiye çalışanlar, Almanya’ya herhangi bir somut iş teklifi olmaksızın gelerek çalışma şansı elde edecek.

Bu çerçevede bir puanlama sistemine tabi tutulacak adaylarda, aşağıdaki dört şarttan en az üçünü yerine getirmiş olma şartı aranacak:

Şu anda, AB üyesi olmayan çoğu vatandaşın Almanya’ya yerleşmeden önce bir iş teklifi alması gerekiyor.

1-Üniversite diploması veya mesleki beceriler

2-En az üç yıllık meslek deneyimi

3-Almanca bilgisi veya Almanya‘da önceden yaşamış olmak

4-35 yaşının altında olmak.

İş arayanlar için zaten bir vize türü mevcut, ancak ‘chacenkarte’ Almanya’da iş bulmak isteyenlerin sürecini daha kolay ve hızlı hale getirecek.

Vize anlaşması olan bazı ülkelerin vatandaşları zaten 90 gün boyunca vizesiz olarak Almanya’ya girebiliyor, ancak yalnızca kısa süreli iş bulmalarına izin veriliyor. Bu fırsat kartı, insanların yurt dışından başvurmak yerine ülkedeyken iş veya çıraklık aramasına da olanak tanıyacak.

Başvuru sahipleri, bu süreç zarfında yaşam giderlerini karşılayabileceklerini kanıtlamak zorunda olacak.

Almanya’ya yapılan bu personel alımında başvurular , konsolosluklar aracılığıyla yapıldığı gibi internet üzerinden yapılabiliyor. “https://www.make-it-in-germany.com/en/” adresi üzerinden iş ilanlarına göz atabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN:

https://www.make-it-in-germany.com/en/

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.