KPSS’ DE SON DAKİKA AÇIKLAMASI SORULARDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDIĞI AÇIKLANDI

KPSS’ DE SON DAKİKA AÇIKLAMASI SORULARDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDIĞI AÇIKLANDI
17.09.2022
A+
A-

Önce lisans sonra ön lisans ve lise KPSS’de köklü değişiklik.

KPSS’de iptal sonrası soru havuzunun değişeceği açıklanmıştı. Konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında 2 bin soruluk yeni havuz oluşturulduğu ve yarın yapılacak KPSS ‘de bu soru havuzundan soru sorulacağı bildirildi. 

LİSANS KPSS MARATONU BAŞLIYOR

Lisans mezunu 1 milyondan fazla adayın katılımı ile düzenlenecek KPSS’de geri sayım sona erdi. 18 Eylül 2022 tarihinde 1 milyondan fazla Lisans mezunu aday KPSS ‘ye girecek. Sabah oturumunda genel kültür ve genel yetenek, öğleden sonraki oturumda ise eğitim bilimleri oturumu yapılacak. Sabah sınav 10.15’te başlayacak ve 10.00’dan sonra kimse salonlara alınmayacak. Sınav 130 dakika sürecek.

SORU HAVUZU TAMAMEN SİLİNDİ

Gelen son dakika açıklamasında ÖSYM’nin eski soru havuzunu tamamen sildiği ve yeni sorular hazırlandığı öğrenildi. Akademisyenler ve alanında uzman öğretmenlerden oluşan bir ekip, 2 binden fazla soru hazırladı. 1 aydan daha fazladır devam eden çalışmalarda ciddi bir mesai yapıldığı ve soruların özenli şekilde hazırlandığı öğrenildi.

İNTERNETİ YOK CİDDİ ÖNLEMLER VAR

Öğretmenlerin, uzmanların hazırladıkları sorular, interneti dahi olmayan bir özel güvenlikli kozmik bir bilgisayar tarafından seçildi. Bilgisayarın olduğu alana girebilmek için retina taraması ve bir dizi güvenlik önleminden geçilmesi gerekiyor.  Hazırlanan sorular , TÜBİTAK’ın ayarladığı bu kozmik bilgisayardan matbaaya geçiyor ve soruları hazırlayan ekip, sınava kadar ÖSYM’nin odasında kapalı kalıyor. 

LİSE VE ÖN LİSANS KPSS NE ZAMAN?

Ön lisans KPSS 9 Ekim’de , lise KPSS ise 6 Kasım’da yapılacak. 

Lise KPSS sınav giriş yerlerinin 27 Ekim’de

Ön lisans KPSS giriş yerlerinin ise 29 Eylül tarihinde ÖSYM Başkanlığı tarafından açıklanması bekleniyor.

Açıklama geldiğinde haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.Yarın gerçekleştirilecek kpss sınavından sonra soruları YouTube hesabımızda canlı olaraka yayınlayacağız katılım sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.