SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA 85 BİN PERSONEL ALIMIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMINDA SON DURUM EN ÇOK HANGİ BRANŞTAN ALIM YAPILACAK

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA 85 BİN PERSONEL ALIMIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMINDA SON DURUM EN ÇOK HANGİ BRANŞTAN ALIM YAPILACAK
06.09.2022
A+
A-

Beyaz Reform’u değerlendiren Bakan Koca, “Şu ana kadar 6 binden fazla hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Sadece İstanbul’da 1350’yi buldu. Ankara’da 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’da 130’u buldu. Diyarbakır’da 170’i buldu. Batman’da 44 hekimi buldu. Bütün illerden yüksek oranda başvuru var. Sadece Bayburt ve Gümüşhane de henüz başvuru olmadı. Ayrıca, başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın doğum ve dahiliye uzmanı her biri yaklaşık 400, radyolog 300’ü geçti. Beyin cerrahı 120, cildiye 115; göz, KBB, fizik tedavi ve kardiyoloji her biri 200 kişiyi geçti” ifadelerini kullandı.

KAMUDA ÇALIŞMAK DAHA AVANTAJLI

Bakan Koca önümüzdeki günlerde kamuda çalışmanın daha avantajlı olacağını söyledi ve “Kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak. Bu sayı sadece, ‘ben Beyaz Reform çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak için kamuya dönmek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yeni dönemde biz sağlıkta ‘Beyaz Reform’ diyerek sağlık çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vaat ediyoruz. Taban ücret dışında her işlemin bir karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla her çalışanın mutlaka ek ödeme aldığı bir dönem başlattık. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir dönem. Bunun karşılığı olarak bir hafta içinde 6 binin üzerinde hekim kamuya geri dönmek için başvurusunu yaptı. Bugüne kadar böyle yoğun bir talep görülmedi. Daha önce açtığımız açıktan atamalarda başvurular 800’ü geçmemişti. Kamuda bizim toplam uzman sayımız zaten 46 bin. Düşünün ki 5 bini uzman olmak üzere 6 bin hekim geri dönmek istiyor. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına daha fazla başvuran hekimim olacağını tahmin ediyorum” dedi.

85 BİN PERSONEL ALIMI

Bakan Koca açıklamasında 85 bin personel alımı çalışmalarının devam ettiğini söyledi ve “Bu dönemde 32 bin poliklinik odamız var. Tüm bu poliklinik odalarında hizmet vermek üzere, bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler, sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha fazla odaklanmasına, daha iyi hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tüm aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Toplam 85 bin atama bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş en büyük alım. Kademeli olarak bu yıl hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde alım gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda yeni arkadaşları göreceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.