6 BELEDİYE DAHA KALACAK YER SORUNU YAŞAYAN ÖĞRENCİLERE YURT İMKANI SAĞLIYOR BAŞVURU FORMU İLETİŞİM NUMARALARI

6 BELEDİYE DAHA KALACAK YER SORUNU YAŞAYAN ÖĞRENCİLERE YURT İMKANI SAĞLIYOR BAŞVURU FORMU İLETİŞİM NUMARALARI
23.09.2021
A+
A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yurt ve konaklama çalışmaları için Gençlik Noktası ve whatsapp iletişim hattı kurdu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İstiklal Üniversitesi başta olmak üzere iki yükseköğretim kurumunda binlerce öğrenciyi ağırlayan Kahramanmaraş’ta da yurt arayışları başladı.
Yurt ve konaklama noktasında öğrencilerin sorun yaşamaması için Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Bu kapsamda, kentin merkezi iki bölgesinde “Gençlik Noktaları” oluşturuldu. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi önünde hizmet verecek noktaların yanı sıra 0531 082 00 93 WhatsApp hattından da öğrencilere destek sağlanacak. Barınma desteği verileceğini sosyal medya hesabından paylaşan Başkan Hayrettin Güngör mesajında, “Kıymetli öğrencilerimizin yurt ve konaklama ile ilgili mağduriyet yaşamamaları için her zaman yanlarındayız. Öğrenci dostu şehir olmak bunu gerektirir” ifadelerine yer verdi.

Yurt çıkmayan öğrencilere Çorum Belediyesi’nden destek

Aksaray Belediyesi, ev bulamayan ve KYK Yurtlarına yerleşemeyen öğrencileri misafir edecek.

Gaziantep Büyükşehir’den yurt sorunu yaşayan öğrencilere konaklama desteği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, konaklama sıkıntısı yaşayan üniversite öğrencilerin sorununa duyarsız kalmadı.Belediye, toplamda 500 yatak kapasiteli 3 tesisi valiliğe devretme kararı alarak hizmete sundu.

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kurum bünyesinde hizmet veren toplamda 500 yatak kapasiteli gençlik kamplarını, gençlik merkezini ve butik oteli, Gaziantep Valiliği’ne devrederek, öğrencilerin hizmetine sunma kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülecek çalışmada 0543 680 70 00 nolu telefon numarasından iletişime geçilebilecek. Gaziantep’e yedekte bulunan kız öğrencilerin yurt problemi pazartesi günü itibariyle ilgili kurumlar tarafından çözüleceğinden, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi konaklama ile ilgili sadece yedekte bekleyen erkek öğrencilerle ilgili çalışma yapacak. Öte yandan akademik takvim dışında kalan kaydı silinen yurda yerleşmiş öğrenciler ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Destek


Niğde Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Yurt ve Konaklama Desteği

iğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir kente gelen ve kalacak yer bulamayan, ihtiyaç sahibi Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacının karşılanmasına destek olacaklarını açıkladı.

Niğde Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini tercih edip, kalacak yer bulamayan öğrencilerin barınma ihtiyacının belediye tarafından karşılanacağı duyuruldu. Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir yaptığı açıklamada; “Yüz yüze eğitimin başlaması ile şehrimize üniversiteli kardeşlerimiz gelmeye başlayacaklar. Kalacak yer noktasında yurtlarımızın yeterli olduğunu düşünüyoruz fakat her ihtimale karşı öğrencilerimizin mağdur olmamaları adına belediye olarak destek olma kararı aldık. İlimize okumaya gelen öğrencilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. İnşallah bu süreçte hiçbir kardeşimiz mağdur olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİNŞERİFOĞULLARI:

Sevgili gençler; tarihin, kültürün ve medeniyetin kadim şehrine öncelikle hoş geldiniz.

😊

Yurt ve konaklama ile ilgili mağduriyet yaşayan kıymetli öğrencilerimizin Elazığ Belediyesi olarak her zaman yanındayız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden öğrencilere 3 seçenekli barınma

İzmir Büyükşehir Belediyesi, barınma sorunu yaşayan üniversite öğrencileri için “İzmir Gençlere Kucak Açıyor” adıyla 3 ayrı seçenekten oluşan bir çalışma başlattı.

Belediyenin web sitesi üzerinden başvuruda bulunabilecek öğrenciler; “Yurt”, “Dayanışma” veya “Gönüllü Aileye Katılım” seçenekleri arasından tercih yapabilecek. Öğrenciler öncelik sıralamasını kendileri belirleyecek.

Projedeki seçenekler şöyle:

1- Yurttan faydalanma hakkını kazanan öğrenciler barınma ihtiyaçlarının yanı sıra sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 600 TL ödeyecek.

2- Kriz belediyeciliği kapsamındaki dayanışma modelini tercih edecek öğrenciler ise ekonomik durumu uygun vatandaşların yardımlarına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu havuzdan ulaşabilecek.

3- Aileye katılım uygulamasıyla ise yine İzmir Büyükşehir Belediyesi, öğrenciler ile onlara kapılarını açmak isteyen vatandaşlar arasında köprü görevi üstlenecek.

Bornova’da kiralanan kız öğrenci yurduna ve Buca’daki erkek öğrenci yurduna öğrencilerin yerleştirilecek olmasının yanı sıra Karşıyaka Örnekköy’de bulunan misafirhane kız öğrencilerin kullanımına ayrıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen tüm bu çalışmalara ek olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerin yurt ihtiyaçlarını daha ucuza karşılayabilmeleri için özel yurt sahipleriyle görüşmeler yapıldı. Öğrencilerin mağduriyetlerinin en aza indirilmesi ve giderilmesi amacıyla kontenjan arttırılması için adımlar atıldı.

Başvuru şartları ve takvimi 24 Eylül 2021 Cuma günü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinden (www.izmir.bel.tr) yayımlanacak. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.