2021 KPSS’YE KİMLER GİREBİLİR?

2021 KPSS’YE KİMLER GİREBİLİR?
28.05.2021
A+
A-

2021 KPSS girebilenler ve aldıkları puanı kullanabilecek olan adaylar sadece A grubu için hazırlanan ve Öğretmenlik mezunları olmaktadır. A grubu için hazırlanan kişiler; Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin yanısıra Alan sınavı dediğimiz ve İşletme, Muhasebe,Maliye, Hukuk gibi testlerden oluşan Alan sınavında da sorumlu tutulmaktadırlar. A grubu memur adayları genellikle Müffetişlik, Gelir uzman Yardımcı, Vergi Uzman Yardımcısı kadroları için çalışmaktadırlar.

Bunun dışında tüm lisans mezunları bu sınava başvuru yapabiliyor olsa da alınan puan merkezi atamalarda kullanılamamaktadır.

Önlisans mezunları ise; tek seneli yıllarda yapılan sınavlara hiçbir şekilde başvuru yapamamakta ve girememektedir. Önlisans mezunları, sadece çift seneli yıllarda yapılan ( 2018,2020,2022.. ) KPSS’lere girebilmektedir. Bu nedenle önlisans memur adayları, memur olma hayallerine kavuşmak için 2022 yılında yapılacak KPSS’yi beklemeliler.

Ortaöğretim mezunları da, aynı Önlisans mezunlarında olduğu gibi İki senede bir yapılan KPSS’lere başvuru yapabildikleri için bu adaylarda 2021 KPSS’ye başvuru yapamamaktadırlar.

KPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.