KYK Bursu Krediye Çevrilen Öğrenci İçin Emsal Karar

KYK Bursu Krediye Çevrilen Öğrenci İçin Emsal Karar
14.03.2021
A+
A-

Öğrenci 2012 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü kazanarak İngilizce hazırlık sınıfına kayıt yaptırdı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü başvurusu sonucunda burs almaya hak kazandı. Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenci bu durumun bir üst sınıfa geçmesine engel olmayacağı için eğitimine kaldığı yerden devam etti ve mezun oldu.

Mezun olduktan sonra Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne 18 bin 486 TL kredi borcu olduğunu öğrenince kurumla görüşmesi sonucunda hazırlık sınıfında başarısız olduğu için bursun krediye çevrildiğini öğrendi ve kredinin iptali için Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından mahkemeye gönderilen yazıda isteğe bağlı okuduğu hazırlık sınıfında başarısız olduğu, isteğe bağlı hazırlık okumayı tercih eden öğrencilerin başarısız olsalar da bir sonraki akademik yıllarda bölümlerine devam edebileceği belirtildi. Sonraki 4 yıllık eğitiminde derslerinde başarılı olduğu ifade edildi. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ise savunmalarında hazırlık sınıfında başarısız olduğu için bursun krediye çevrildiğini beyan etti.

Dava sonunda mahkeme Öğrenciyi haklı bularak kredinin iptaline karar verdi. Mahkemenin kararında şöyle denildi:

“Kendi isteğiyle hazırlık sınıfı okuyan ve hazırlık sınıfı sonrasında 4 yıllık Türkçe örgün öğretimi başarı ile tamamlayarak mezun olan davacının zorunlu olmayan ve seçilmesi halinde başarı şartı aranmayan hazırlık sınıfındaki başarı durumu esas alınarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün itirazı üzerine dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararda hukuka aykırılık bulunmadığını kaydederek, itirazı reddetti.

EMSAL NİTELİKLİ KESİN KARAR:

”KYK Burs Kredi Yönetmeliği’nin 24’üncü Maddesi’nde belirtilen hususların somut olaya temin edilmediği noktasında karar verdi. Bu karar, emsal nitelikli ve kesin bir karardır. Bu karar neticesinde artık yüzde 100 Türkçe bölüm okuyan üniversite öğrencilerinin yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olmaları halinde örgün öğretimlerine devam edebileceklerine ve burslarının krediye döndürülemeyeceğine ilişkin bir karar verildi. Bu vesileyle bundan sonraki süreçte üniversite öğrencilerinin emsal nitelikli karar doğrultusunda, varsa bursları krediye çevrilen öğrencilerin başvuru yaparak kredilerinin silinmesine, iptal edilmesine karar verilmiştir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.