DEPREM BÖLGESİ İÇİN YERİNDE DÖNÜŞÜM KAMPANYASI BAŞVURULARI BAŞLADI- YERİNDE DÖNÜŞÜM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ( 2 yıl geri ödemesiz faizsiz 10 yıl vadeli)

DEPREM BÖLGESİ İÇİN YERİNDE DÖNÜŞÜM KAMPANYASI BAŞVURULARI BAŞLADI- YERİNDE DÖNÜŞÜM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ( 2 yıl geri ödemesiz faizsiz 10 yıl vadeli)
17.07.2023
A+
A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilin hızla ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmaları için hayata geçirilecek Yerinde Dönüşüm projesine başvurular, 17 Temmuz’da e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinin ihya ve inşasında yeni bir dönemin başladığını belirterek, 17 Temmuz’da başlatacakları “Yerinde Dönüşüm” projesinin Bakanlığın denetiminde evini yerinde dönüştürmek isteyen vatandaşların beklentilerini karşılayacağını ifade etti.

Proje kapsamında kendi evini yerinde dönüştürmek isteyen vatandaşlara desteklerin olduğunu aktaran Özhaseki, “Bu projede, konut ve iş yerleri dönüşümü için hibe desteği ve kolay ödemeli krediler var. Yerinde Dönüşüm projesiyle deprem bölgesinde kadim mahalle kültürünü koruyor, meydanları, çarşıları, kadim yapıları, tarihi silueti ve değerleriyle 11 şehrimizi yeniden ayağa kaldırıyoruz. Yeniden ihya ve inşa çalışmalarında yeni bir dönem başlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yerinde Dönüşüm projesiyle deprem bölgesinde yaraların hızla sarılacağına işaret eden Özhaseki, “Bakanlığımızın denetiminde yerinde dönüştürülecek konutlara 500 bin lira, iş yerlerine 250 bin lira hibe veriyoruz. Konutlarda 500 bin liradan 800 bin liraya, iş yerlerinde 250 bin liradan 500 bin liraya kadar 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vade ile faizsiz kredi desteği sunuyoruz.” bilgisini verdi.

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek

Yerinde Dönüşüm projesindeki hibe ve kredi desteğine başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Vatandaşlar, Çağrı Merkezi ALO 181’den projeyle ilgili detaylı bilgi alabilecek. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait iki gezici tır da proje hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla bölgede hizmet verecek.

Projeye müracaatların yapılacağı 22 adet Yapım ve Dönüşüm Ofisi ilk etapta 5 şehirde kurulacak. İlerleyen süreçte talep ve yoğunluğa göre ofis sayısı artırılabilecek. Ofislerin kurulacağı il ve ilçeler şu şekilde:

HATAY: Antakya, Defne, İskenderun, Belen, Kırıkhan, Samandağ, Hassa.

KAHRAMANMARAŞ:Dulkadiroğlu, 12 Şubat, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu, Afşin

MALATYA: Yeşilyurt, Battalgazi, Doğanşehir.

ADIYAMAN: Merkez, Gölbaşı, Besni, Kahta.

GAZİANTEP: İslahiye, Nurdağı.

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI – KİMLER BAŞVURABİLİR?

Hibe ve krediler, inşaatın ilerleme seviyesi tespit edilerek hak edişlere göre verilecek. Mülkiyeti tüzel kişilere ait olanlar da hibe ve krediden faydalanabilecek. Birden fazla dairesi olup da evli çocukları bu dairelerde oturanlar da hak sahibi sayılacak. Projenin hibe ve kredi desteklerinden faydalanabilecek. Bütün binaya sahip olan vatandaşlar bir dairesi için hibe alabilecek, diğer daireler içinse 3 daireye kadar kredi alabilecek.

Yapım sürecinde bakanlık tarafından müteahhitlere ve arsa sahiplerine destek olmak amacıyla tip sözleşmeler hazırlanacak. Bakanlık, proje kapsamındaki tüm süreçleri aşama aşama ve titizlikle denetleyerek hiçbir mağduriyete geçit vermeyecek. İşin gecikmesi veyahut tamamlanamaması durumunda uygulanacak yaptırımlar belirlenecek.

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ KONUT KREDİSİ NE KADAR?

Brüt inşaat alanı 100 m2’ye kadar olanlara: 500.000 TL

Brüt inşaat alanı 101-150 m2 arasında olanlara: 700.000 TL

Brüt inşaat alanı 151 m2’den büyük olanlara: 800.000 TL

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ İŞ YERİ KREDİSİ NE KADAR?

Brüt inşaat alanı 50 m2 olanlara: 250.000 TL

Brüt inşaat alanı 51-100 m2 olanlara: 400.000 TL

Brüt inşaat alanı 101 m2’den büyük olanlara: 500.000 TL

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.