Ziraat Mühendisi Nedir? Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar? Nasıl Ziraat Mühendisi Olunur?

Ziraat Mühendisi Nedir? Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar? Nasıl Ziraat Mühendisi Olunur?
02.05.2021
A+
A-

Ziraat Mühendisi nedir, ne iş yapar? Ziraat Mühendisinin görevleri nelerdir? Nasıl Ziraat Mühendisi olunur? Ziraat Mühendisinin çalışma şartları nelerdir? Ziraat Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat Mühendisi Kimdir? Ziraat Mühendisi Nedir?

Ziraat Mühendisi bitkisel ve hayvansal üretim üzerine çalışmalar yapmakla beraber bu ürünlerin üretilmesini sağlayan ortamların korunması, geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, işlenmesi, saklanması, pazarlanması gibi konularda mühendislik yöntemlerinin araştırılmasını yürüten ve bu alana dair tüm çalışmaların, teknolojilerin gelişmesine katkı sağlayan mühendistir.

Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar? Ziraat Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Yukarıda bahsedildiği şekilde Ziraat Mühendisleri hem bitkisel ve hayvansal üretim sürecinin her basamağında hem de bu üretimin yapılmasını sağlayan toprak ve su üzerine çalışmalar yürütmektedir. En genel anlamıyla Ziraat Mühendisinin görevleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Her çeşit bitkinin yetiştirilmesi için uygun zemin belirlemek.
 • Çalışılan alanın analizini yapmak ve verimliliği arttırmaya yönelik çalışmalar yürütmek.
 • Tohum ekiminden ürünün toplanmasına kadar gerçekleşen tüm süreçlerde izlenecek yöntemleri belirlemek.
 • Elde edilen ürünlerin hem toplanmasını, toplandıktan sonra saklanmasını hem de pazarlanması ile ilgili olarak yöntemler geliştirmek.
 • Ürünlerin ve türlerin iyileştirilmesi, korunması amacıyla çalışmalar yürütmek.
 • Çalıştığı kurumun talepleri doğrultusunda kendi alanında istenilen konularda projeler üretmek, bu projelerin yürütülmesini sağlamak ve denetlemek.
 • Tarım ürünlerinde oluşabilecek hastalıklar konusunda tavsiyede bulunmak,
 • Bitki zararlılarıyla mücadele planı oluşturmak ve uygulamak,
 • Fide üretimi ve sertifikalandırmasını sağlamak,
 • Yeterli performansı sağlamak için tarım makinelerini ve ekipmanlarını test etmek,
 • Su kalitesi ve kirlilik yönetimi, nehir kontrolü, yeraltındaki ve yüzeydeki su kaynakları ile ilgili konularda incelemelerde bulunmak,
 • Çiftçilere veya çiftlik kooperatif üyelerine tarımsal üretkenliği geliştirmelerine yardımcı olabilecek bilgiler sağlayan eğitim programları düzenlemek,
 • Gıda işleme veya üretim tesisi operasyonlarını denetlemek,
 • Tarım ve ilgili sektörlerdeki çevre ve arazi ıslah projelerini tasarlamak ve denetlemek,
 • Kırsal alanda elektrik-güç dağıtım sistemlerini planlanmak ve inşa etmek,
 • Toprağı ve suyu koruma amaçlı sulama, drenaj ve taşkın kontrol sistemlerini oluşturmak

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur?

Ziraat Mühendisi olarak çalışmaya başlamak için, meslek adaylarının Ziraat Mühendisliği Lisans Programı mezunu olması gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir lisans programı mezuniyeti sonrası üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında kabul alabilecekleri bölüm mezunu olması durumunda bu alanda lisansüstü öğrenim görerek de özel sektörde yer alan şirketlerin bünyesinde mühendis olarak görev yapma şansı bulabilirler.

Eğitim almak tabi ki hiçbir meslek dalı için yeterli olmayıp, adayın kamuda Ziraat Mühendisi olabilmesi için KPSS’ye girmesi, merkezi atama ile atanacak ise alım yapılması ve o alımda veya Ziraat Mühendisi alımı yapan kurumların ilanlarında yer alan yeterli puanlara sahip olmak gerekir.

Özel sektörde Ziraat Mühendisi olmak için ise bu alanda hizmet veren firmaların, kurum ve kuruluşların ilanlarını takip etmek ve bu tip kurum ve kuruluşlara CV bırakmak ve mülakatlara girerek işe alım sürecinin gerçekleşmesi beklenir. Özel sektörde rekabet durumu fazla olduğundan, işe alınmak için yeterli donanımsal özelliklere sahip olmak gerekir.

Ziraat Mühendisi Çalışma Şartları Nasıldır? Ziraat Mühendisi Çalışma Saatleri Nasıldır?

Başlangıç seviyesinde iken özel sektör için çalışma şartları zor, uzun ve yorucudur. Bu durum hemen hemen tüm meslek grupları için böyledir.

Devlette veya özel sektörde fark etmeksizin Ziraat Mühendisleri çalışılan departmana, kurum veya kuruluşa bağlı olarak, zaman zaman sahada, zaman zamansa kapalı laboratuvar ortamında veya büroda projeler üzerinde çalışabilmektedir.

Kamuda başlangıç seviyesinde olan bir Ziraat Mühendisi ortalama olarak haftalık 40 saatlik bir çalışma mesaisine sahipken, özel sektörde aynı durumda bir Ziraat Mühendisi ortalama olarak haftalık 50-60 saatlere kadar çalışabilmektedir.

Ziraat Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Ziraat Mühendisleri, çalıştığı pozisyona, kuruma ve şartlara göre değişmekle beraber En Düşük 2.820₺ En Yüksek 7.910₺ olmakla beraber Ortalama Olarak 4.340₺ Maaş alabilmektedir. Bu veriler yapılan anketler sonucu elde etmiş olup, yıllara göre değişiklik gösterebilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.